Hladna predjela su prva kategorija s kojom se susreću vaši gosti nakon što otvore jelovnike. Oni stvaraju prvi dojam o ponudi kuhinje na osnovi ovog kratkog popisa. Hoćete li ostaviti dojam dosadnog restorana i utopiti se u ponudi vaše konkurencije, ili pak želite pokazati da ste moderni i kreativni uvelike će ovisiti o tom prvom utisku.

Uobičajenu ponudu znamo napamet bez i da otvaramo menije. Razni suhomesnati proizvodi i sirevi. Pršut, kulen, mozzarella, paški sir itd. Netko će eventualno dodati salatu od hobotnice, a najbolji će se usuditi za neki mesni ili riblji carpaccio. I to je to.

U najboljem slučaju naši ugostitelji pokušaju dopuniti tu listu hladnih predjela namirnicama poput dimljenog lososa, kavijara i poneke plate.

Ali onda dođemo do učestalog problema pretrpanih karata. Gosti ne znaju što će naručiti, nisu sigurni u svježinu namirnica, a ni vi ne možete kontrolirati cijelu ponudu.

Obratite pažnju na detalje

Zanemarimo li pretrpanost, ova početna lista hladnih predjela na prvi pogled izgleda sasvim zadovoljavajuće.

Ali ako igdje u meniju ima mjesta za napredak onda je to kategorija hladnih predjela. Jer realno, ona je i najviše zanemarena. Izgleda kao da vlasnici naprave copy/paste ponude za svaki novi restoran.

Da bi ste se izdvojili od konkurencije nije potrebno izmisliti cijelu kategoriju nanovo. Dovoljno je dodati svega par novih jela da budete drugačiji i da se istaknete.

Tajna je u detaljima i gosti će to uvijek zapaziti.

Najbolji način bi bio da mijenjamo jelovnik periodično. Svaka tri, četiri mjeseca osmislimo par novih jela. Tako ćemo uz minimalne promjene gostu ponuditi uvijek osvježenu kartu.

Ideje za hladna predjela

1. Bruskete

Bruskete su dobro poznato, uvijek svježe, talijansko jelo. Odlična su podloga za svaki okus, od rajčica i bijelog luka, do raznih vrsta ribe i mesa. Mogu se jesti kao hladno predjelo ali mogu poslužiti i kao glavno jelo s nekom finom juhom ili salatom.

Većina restorana ima ih u ponudi. Ali opet, sve se svodi na dvije vrste, one s rajčicom i one sa tunom. Opet dosadna svakodnevna ponuda.

Želimo li gostu privući pažnju, izazvati “wow” efekt, moramo mu ponuditi nešto novo, nešto s čim se prvi put susreće baš u Vašem restoranu.

Evo samo nekih od ideje koje možete iskušati

Brusketa s tunom i jabukama. – Vrlo jednostavno za pripremiti kao i sve druge vrste brusketa, na već ispečenu i ohlađenu šnitu kruha namažite malo majoneze, stavite tanke ploške kisele zelene jabuke i tunjevine te ukrasite s peršinom. Odlično ide s pjenušavim rosé-om što možete preporučiti gostima.

Brusketa s mladim sirom, pečenim cherry rajčicama i slaninom – dobro zrele rajčice na vrhuncu sezone napravit će razliku u ovom jelu. Pecite ih zajedno sa slaninom i kaduljom, a bruskete posebno. Kada se ohlade spojite ih u neodoljivo jelo, ukrasite pečenom kaduljom i oborite vaše goste s nogu.

hladnopredjelo3

2. Kavijar od patlidžana

Moguće je da ste već čuli za humus i baba ganoush. Ova bliskoistočna jela postaju sve popularnija na zapadu. Turisti koji dolaze iz stranih zemalja stalno pitaju za ova jela, a naši domaći gosti sigurno neće moći odoljeti da ne probaju ove namaze.

Ako vam fali vegetarijanskih jela na jelovniku, ove opcije odlična su nadopuna. Jako ih brzo možete napraviti i to u većim količinama jer se služe ohlađena.

Postoje dvije vrste namaza od patlidžana: baba ganoush i po-odesski.

Baba ganoush

Baba ganoush je poznatija vrsta paštete od patlidžana ona sadrži tahini, sok od limuna i bijeli luk. Proces je jednostavan. U pećnici ispečemo patlidžane i ogulimo ih. Kada se ohlade stavimo ih u food procesor zajedno sa bijelim lukom, tahiniem, cjieđenim limunom. Začinimo soli i biberom te izmiksamo.

Po-odesski

Ova vrsta namaza od patlidžana je manje popularna i sigurno ćete zainteresirati goste ako im ovo ponudite. Proces pravljenja je isti kao i kod baba ganoush-a, potrebni su vam ispečeni i oguljeni patlidžani koji se u ovoj kombinaciji miksaju se sa svježim rajčicama, prženim i svježim lukom te suncokretovim uljem.

hladnopredjelo2

3. Koktel od škampi

Ovo je jedno klasično hladno predjelo koje odlično ide uz suhi martini. Služi se diljem svijeta. Ali kod nas nije tako često, tek kod nekih ekskluzivnih restorana. Ne vidim razloga zašto ga Vi ne biste ubacili u Vaš jelovnik.

Jelo je izuzetno lagano i brzo za napraviti. No postoji par pravila koje trebate znati da bi bilo savršeno.

Izaberite velike škampe. Duge oko 7 centimetara. Na taj način fino ćete popuniti tanjur i prezentacija će biti na nivou, a škamp će biti moguće pojesti u dva zalogaja. Kao što treba biti sa hladnim predjelima. Već s 2, 3 škampe gost će biti zadovoljan prije nego počne s glavnim jelom.

Također ostavite ljusku dok kuhate rakove jer većina morskih okusa dolazi iz njihovih školjki. Možda neće biti tako praktične za jesti ali sigurno ne želite žrtvovati okus zbog toga.

Najbitnije je da ne prekuhate škampe. Dvije tri minute u kipućoj vodi bit će sasvim dovoljne. U Italiji čak služe sirove škampe poslužene na ledu sa limunovim sokom.

Umak za koktel

Okus škampi je nježan i sladak zbog toga želimo jak i ljut okus koji će balansirati jelo. Recept za klasični umak datira još iz 19. stoljeća, u njega ide ketchup kao baza za umak, ako želite možete ići i s pelatima od rajčice. Dodajte još sok od limuna, hren i ljuti chilli umak. Želite postići umak koji je slatkast zahvaljujući ketchupu, ali isto tako ljut zbog chillija i hrena, koji odlično ide sa slatkim i nježnim okusom škampa.

hladnopredjelo1

4. Salate za hladna predjela

Hladne salate su najpraktičnija jela koja možete služiti u vašem restoranu. Možete napraviti velike količine, držati ih u hladnjaku i po potrebi služiti bez ikakvog podgrijavanja.

Kombinacije za ovakve salate su neiscrpne. Možete ubaciti doslovno sve što vam padne na pamet. Od raznog povrća, tjestenine, riže, umaka, sira, ribe ili mesa. Ipak, nemojte pretjerivati pa da napravite bilo kakav miks.

Također ne pretjerujte s količinom, ovo vrijedi za sva hladna predjela. Ne želite da se gosti prejedu i da ne naruče neko od glavnih jela. Ako su siti sigurno neće doživjeti glavno jelo kao gladna osoba. Zato želite pripaziti na pravilno doziranje. Porcije za hladna predjela se obično kreću od 120 grama do 150 grama.

Hladna sjeckana salata s dimljenom šunkom, slanutkom i povrćem

Ovo je mala varijacija na neke klasične talijanske salate. Na sitne kockice izrežite dimljenu šunku, pomiješajte sa skuhanim slanutkom, sitno izrezanim cherry rajčicama, zelenom salatom, bijelim lukom, bosiljkom, peršinom (suhim), origanom (suhim). Začinite s maslinovim uljem, vinskim octom, soli i paprom i ostavite da se hladi. Prilikom posluživanja dodajte pola šalice komadića mozzarelle i prespite umakom od limunovog soka i senfa.

hladnopredjelo

Pokušajte i vi s nekim svojim omiljenim kombinacijama. Slobodno eksperimentirajte sa svim namirnicama i umacima. Ideje za ovakve salate možete potražiti i online ako vam zahvali inspiracije.

Odskočite od konkurencije

Hladna predjela, antipasto ili francuski hors d’oeuvres izvrsna su vam prilika da pokažete gostima Vašu želju za kreacijom i isticanjem. Ova jela su najjednostavnija te s malo mašte i truda možete odskočiti od konkurencije. Pošto su i na prvom mjestu na Vašem jelovniku nemojte dopustiti da vas gost na prvi dojam smjesti s ostalom ustajalom ponudom restorana.