Isprobani trikovi koji će vam skratiti vrijeme u kuhinji

Danas vam donosimo zgodne savjete koje možete iskoristiti u svojoj kuhinji.

 

 

 

 

Luk – lakše se reže s korijenom. Kako vam se dijelovi luka ne bi razdvojili, sjeckajte ga s korijenom i tek na kraju odstranite taj dio

Češnjak – kako ga zgnječiti, a da daska ostane čista? Češnjak stavite u plastičnu vrećicu te ga gnječite pritščući nožem na drvenoj dasci. Daska ostaje čista i neće upiti miris češnjaka.

Mrkva – lako se guli nakon kuhanja. Upravo kuhajući mrkvu s “koricom” štedite na vremenu i čuvate njezine vitamine. Kad je kuhana, vanjski sloj koji biste inače gulili nožem lako se skida rukom.

Karfiol (cvjetača) – sačuvat će bijelu boju ako u vodi u kojoj ga kuhamo dodamo soli i mlijeka

Voda od kuhane tjestenine – stavlja se u umak Prije nego što ocijedite tjesteninu sačuvajte dvije šalice vode u kojoj se kuhala te je dodajte u umak koji ćete poslužiti s tjesteninom. Umak se treba u njoj “krčkati” nekoliko minuta.

“Kad se prži u gužvi” – hrana se napije ulja. Kada pržite ili pohate nikada ne radite “gužvu” u tavi. Ako je tava pretprana ulje će se ohladiti, a hrana će ga upiti i osim što će biti jako masna, neće biti hrskava. Između namirnica treba biti barem centimetar razmaka.

Neprestano miješanje riže – osigurava slastan rižoto. Kako bi rižoto bio što kremastiji, dok se kuha, riža se mora miješati stalno ujednačenim pokretima. Naravno, nikako se ne smiju zanemariti rubni dijelovi lonca na koji se zrna rado lijepe. Riža će tako ispustiti škrob koji je zaslužan za finu kremastu strukturu rižota.

Sol koči povrće od “bježanja” s daske. Kako povrće ne bi letjelo na sve strane dok ga usitnjavate, dasku za rezanje posipajte s malo soli.

Nakon blanširanja slijedi ledeno hladna voda. Povrće će zadržati “živu” boju ako ga odmah nakon blanširanja namočite u hladnu vodu.

Za savršenu pizzu važno je tijesto. Jeste li dobro izmutili tijesto za pizzu znat ćete tako da odvojite komadić od kojeg napravite “lopaticu” te je razvlačite okrečući je na sve strane dok sredina ne postane tanka poput papira bez rupica i grudica. Ukoliko vam to ne uspije, tijesto treba miješati još nekoliko minuta.

Što ako je juha prerijetka? Ako nemate vremena za začine i zakuhavanje tjestenine, zamutite malo brašna s hladnim mlijekom ili vrhnjem i to polagano ukuhavajte u juhu. Pazite da se ne stvore grudice.

Što ako je juha preslana? Oguljeni sirovi krumpir kuhajte u juhi oko 30 minuta. Ako se radi o gustoj juhi, dodajte joj mlijeka što će joj znatno ublažiti slanoću.

Što ako se njoki raspadaju pri kuhanju? Masi treba dodati malo brašna, griza ili krušnih mrvica. A ako je masa pak pretvrda dodaje se mlijeka i ponovno se miješa.

Što ako se torta “nije digla”? Izrezati je npr. kao nadjev za punč tortu ili neku roladu.

Što ako je krema ostala prerijetka? Poslužite je u čašama i ukrasite šlagom.

Što ako se snijeg ne da tući? Doda se malo soli i nastavi se tući.

Kako juha ostaje bistra uz rezance? Rezanci se moraju kuhati posebno jer u protivnom kao i druga tjestenina puštaju škrob koji zamuti juhu.

 

Slični članci