Kako posluživanjem pridobiti baš svakog gosta

Donosimo nekoliko smjernica kojima ćete kroz pristup i obraćanje pažnje na samo nekoliko detalja usrećiti svakoga tko uđe u vaš ugostiteljski objekt.

 

 

 

 

Sigurno ste mnogo puta čuli da nipošto nije svejedno koje piće ćete poslužiti u kojoj čaši, kako poslagati sve komponente na tanjuru te uopće pristupiti gostu od trenutka ulaska u vaš ugostiteljski objekt pa sve do odlaska.  Možda mislite da obični ljudi ne obraćaju pažnju na sitnice te da je najbitniji sadržaj, međutim u ugostiteljstvu nije stvar samo u kvantiteti, nego prije svega u kvaliteti. Kroz dojam koji ostavljate svojim cjelokupnim pristupom gost donosi svoj sud o tome koliko ga cijenite te u konačnici, hoće li se iznova vraćati baš u vaš kafić ili restoran. Postoji puno stvari o kojima valja voditi računa, a mi vam donosimo nekoliko od njih kao smjernice za daljnje poslovanje.

PRVI DOJAM – Pri samom dolasku prvo što će svaki gost napraviti je pogledom potražiti slobodan stol i konobara. Pritom, nimalo nije svejedno hoće li taj slobodni stol biti pretrpan čašama, tanjurima i punim pepeljarama ili pripremljen za slijedeću konzumaciju. Potrudite se čim gosti odu pripremiti stolove za one slijedeće jer će se tako osjećati dobrodošlima. Pripazite i da svaki put detaljno prebrišete ostatke mrvica i pepela te zamijenite zaflekane stolnjake i podmetače. Pokušajte u najkraćem mogućem roku prići gostu kako se ne bi osjećao nelagodno. Zauzmite zainteresiran, odlučan i srdačan stav prema svakome tko uđe.

ČAŠE I TANJURI – Nikada, ali nikada nemojte uz pivo jedne vrste poslužiti čašu s oznakom druge vrste. Osim što nije estetski, mnogi proizvođači biraju točno određeni oblik za njihovo pivo jer najbolje pogoduje njegovoj konzumaciji, bilo da je riječ o aromama, pjeni ili mirisu. Ovu grešku možete izbjeći tako da u većini slučajeva poslužujete univerzalne čaše bez oznake, prikladne za konzumaciju piva. Poštujte i pravila posluživanja crnih, bijelih i desertnih vina prema veličinama i oblicima čaša i pripazite na one za vodu. Ne treba ni govoriti da čaše moraju biti ispolirane, bez mrlja od kamenca i bijelih tragova te nikako ne smiju biti oštećene. Isto pravilo vrijedi i za tanjure, zdjelice za salatu te ostalo suđe. Gosti koji vole uživati u cappuccinu, čaju ili kakau jako drže do veličine, oblika i samog ugođaja šalice pa se pobrinite i da na taj način ostavite što bolji dojam.

SERVIRANJE – Tanjur se gostu uvijek poslužuje s desne strane i to na način da se prema njemu okreće meso ili riba. Nakon toga obavezno trebate poželjeti dobar tek, a kada se uvjerite da je jelo kušano, kroz nekoliko minuta pitati je li sve u redu. Ovdje možete otići i korak dalje pa pitati gosta sviđa li mu se način prezentacije jela, kako je pripremljeno i slično. Ovakvi odgovori bit će koristan pokazatelj za daljnje poslovanje. Kritike primite smireno i uvažite ih.

PITANJA – Nikada nemojte pitati gosta želi li nešto popiti uz jelo, kao ni je li za vino i/ili pivo, nego ga pitajte hoće li radije pivo ili vino, crno ili bijelo, graševinu ili rizling… Shvatili ste poantu. Treba izbjegavati sva ona pitanja na koja je odgovor da ili ne. Nuđenjem konkretnih izbora i preporukom navodite gosta na dilemu, a ne na negaciju. Na ovaj način također ostavljate zainteresiran dojam, šaljete poruku da vam nije svejedno  do kojeg stupnja će gosti uživati, ali i da znate znanje.

Uz ove male trikove želimo vam što bolju prodaju vaših kvalitetnih proizvoda, kao i što veći broj stalnih, ali i novih gostiju!