Kako ugostiteljske i turističke objekte pripremiti za ljetnu sezonu!

Dolaskom sunčanih dana, sve više gostiju pristiže na terase kafića i restorana, a planiraju se i prva vikend putovanja na destinacije s apartmanskim smještajem. Stoga pročitajte ove savjete kako biste kao ugostitelji –  bili na to spremni.

 

 

 

Dolaskom sunčanih i toplih dana, ljudi se prebacuju na sporiji tempo te se poput guštera izvlače iz svojih domova tražeći idealno mjesto pod vedrim nebom, kako bi u ugodnu društvu proveli malo slobodnog vremena. To se prije svega odnosi na hvatanje svakog trenutka za ispijanje kave na terasama omiljenih kafića. Štetnice diljem Hrvatske već su pune, a sve više gostiju za vrijeme pauza i večernjih izlaska odlučuju pojesti dobar obrok upravo na terasi restorana. Također, planiraju se i prva vikend putovanja izvan mjesta boravka, pri čemu većina najradije odsjeda u apartmanima, bez obzira je li riječ o morskoj ili pak kontinentalnoj destinaciji. Stoga evo nekoliko savjeta kako ugostiteljske i turističke objekte što bolje pripremiti za nadolazeću ljetnu sezonu koja je već počela:

1. Pojačajte radnu snagu – Profesionalno osoblje koje će se vješto snalaziti na prepunoj terasi uvijek je dobrodošlo, stoga, ukoliko si to možete priuštiti, zaposlite dodatnog radnika kako kvaliteta i profesionalnost vaše usluge tijekom špice ne bi ispaštala. Vrijeme užina i izlazaka nakon posla moglo bi vam stvoriti tolike gužve da s trenutnom radnom snagom ne možete odraditi sve kako treba. To se odnosi i na konobare, ali i kuhare, koje u ljetnoj sezoni nije tako lako pronaći. Zauzvrat, osoblje možete motivirati bonusima, ali i slobodnim danima koje ćete im s više djelatnika ipak moći lakše osigurati. Također, gužvu možete pokriti i angažiranjem pomoćnih radnika u određeno doba dana ili samo vikendom, ukoliko si ne možete priušiti platiti više.

2. Ljetni meni – Vrijeme teške hrane ostavljamo lagano iza nas. Većina gostiju okreće se dijetama kako bi što bolje izgledali u mjesecima kada se svaki višak primijeti, a i zašto ne iskoristiti obilnu ponudu sezonskog voća i povrća. Stoga jelovnike naoružajte inovativnim receptima, salatama, rižotima od povrća, tjesteninama s laganim umacima te osvježavajućim desertima. Ne zaboravite ni na ljetne dekoracije, posebice u traženim koktelima, kao ni na sladolede te ledene kave.

3. Uređenje eksterijera – Vaša terasa ne mora predstavljati puko razbacane stolove na otvorenoj površini, nego ambijent kojeg gosti nikada neće htjeti napustiti. Ugođaj stvorite s mnoštvom zelenila (možete čak zasaditi i vlastito dekorativno začinsko bilje koje ćete upotrijebiti u spravljanju pića i hrane) , decentnom noćnom rasvjetom te rasporedom stolova koji će ipak osiguravati određenu intimu. Ne zaboravite ni na nužnu hladovinu koju možete postići zanimljivim suncobranima.

4. Čistoća prostora i hrane – Buđenje biljnog i životinjskog svijeta tijekom proljetno-ljetnog razdoblja može uvelike utjecati na urednost. S obzirom da su prozori i vrata uglavnom otvoreni, možete očekivati velike količine prašine, peludi, ali i insekata. Stoga se pobrinite da je higijena na vrhuncu, a za dosadne komarce možete koristiti i vaze sa zasađenom lavandom koja će ih tjerati, ali ujedno i širiti ugodne mirise. Pripazite i na svježinu pojedinih namirnica koje se na visokim temperaturama brzo kvare.

5. Turistički kapaciteti – ukoliko si to možete priuštiti, sada je vrijeme za proširenje postojećih kapaciteta. I najmanji studio apartman znatno će se krajem sezone odraziti na vaše prihode. Taj novac pak možete iskoristiti već unaprijed u osiguravanje dodatne ponude za goste, bilo da je riječ o internetskim uslugama, klima uređajima, atraktivnom uređenju ili gastroturizmu. Na taj način ujedno ćete podići i kategorizaciju objekta te moći naplatiti smještaj koji euro više. U svakom slučaju ste na dobitku, jer je vrijeme kada se traži samo puko noćenje – stvar prošlosti.