Kako tematski dekorirati i opremiti šank

Šank predstavlja središnje mjesto svakog ugostiteljskog objekta, ne samo zbog funkcionalnosti u vidu pripreme, skladištenja i posluživanja pića, nego i njegova izgleda.

 

 

 

Ukoliko tek otvarate kafić, restoran, slastičarnicu, fast food ili neki prostor slične namjene trebali biste unaprijed razmisliti o izgledu šanka, a kasno nije ni ako se odlučite naknadno ga preurediti. Već i s detaljima možete napraviti veliku razliku te jednostavnim rješenjima dobiti puno ljepše mjesto za uživanje vaših gostiju. Evo o čemu pritom trebate voditi računa:

1. Odredite funkciju – Veličina, oblik i izgled šanka, kao i njegova lokacija u prostoru,  ovise o vrsti vaše djelatnosti. Stoga najprije trebate odlučiti hoće li gosti za njim piti kave, objedovati, kušati vina, ispijati pivo u večernjim satima ili uživati u spravljanju i degustaciji koktela.

2. Izaberite temu – Iako nije obavezno, ljudi vole tematska uređenja. Ukoliko je riječ o vinskom baru, vodite se elegantnim, minimalističnim rješenjima kako bi u prvi plan došle butelje i lijepe čaše, a za uređenje se možete poslužiti materijalima i predmetima vezanima uz vino – bačvama, plutenim čepovima, tamno crvenim detaljima i slično. Tiki bar pak traži puno detalja od bambusa i tradicionalnih vrsta drveta, slame, kokosa, ukrasa za čaše, šarenog cvijeća i ostalog. Za klasikom i udobnošću posegnut ćete pak ukoliko želite klasični engleski pub u kojem se uz velike količine piva prate nogometne utakmice. Tamno drvo, udobne stolice, krigle i tematske dekokracije po zidovima onu što tražite.  Šank u kafiću namijenjenom obiteljima uredite detaljima koji podsjećaju na domaću atmosferu, od vaza, fotografija, jednostavnog cvijeća i udobnih jastučića za sjedenje. Ako je bit vašeg ugostiteljskog objekta u kavi, onda imate zaista velik izbor i možete si dati oduška s jednostavnim dekoracijama kao što su lončići, zanimljive šalice, zrna, table za pisanje kredom i slično. Postoji i čitav niz drugih tema poput igara na sreću, sporta, disko kluba, putovanja, knjižnice i sladoleda.

3. Odredite budžet – Prije nego što se upustite u izgradnju i dekoraciju šanka, izračunajte unaprijed troškove. Nemojte da vas to obeshrabri, jer uvijek postoje povoljnije alternative u izboru materijala koji vjerno imitiraju originale, a za ukrase pričekajte sniženja ili nabavite ono što možete rabljeno. Možda i sami u podrumu držite neki rustiklani predmet koji bi se tematski savršeno uklopio u vaš šank. Najprije izračunajte koliko vas koštaju funkcionalni i najvažniji dijelovi šanka, poput hladnjaka i ostalog.

4. Instalacije – Viziju je važno imati unaprijed i zbog instalacija, odnosno rasporeda i broja utičnica, tako da morate znati gdje će vam se što nalaziti od uređaja.

5. Osvjetljenje – Tematsko uređenje može vam pomoći i u izboru rasvjetnih tijela. Ona moraju biti funkcionalna, ali danas se očekuje i da budu estetska. To je zapravo i prednost s obzirom da pomoću lampa i lustera od vašeg šanka možete učiniti prekrasan prostor. Romantičnu atmosferu u večernjim satima najlakše ćete postići sustavom koji vam omogućava podešavanje jačine svjetlosti. Pivnice obično koriste nisko postavljena svjetla, a kafići jaču rasvjetu. Šank bi zapravo trebao imati vanjsku rasvjetu za stvaranje ugođaja te onu unutarnju kako biste dobro vidjeli što radite za svojom radnom jedinicom.

6. Skladištenje – Prostor za čaše i boce također ima estetsku finkciju, a to ćete najlakše postići zanimljivim policama i ormarićima.

7. Najmještaj – Ukoliko želite da vam se gosti zadrže za šankom, odaberite što udobnije barske stolice. Neka i one prate temu. Tapecirani namještaj, puno drvo s jastučićima, rukohvati, šipka za noge, vješalice za torbicu, boje… sve to pridonijet će udobnosti.

8. Zidovi – Nabavite fotografije, okvire, postere , naljepnice za zid i ostalo kako biste stvorili ugođaj te time istaknuli temu u prostoru vašeg šanka.

9. Opremanje – Nabavite pripadajuće čaše uz svako piće, a isto tako i podmetače koji odgovaraju vašoj temi. Posluživati možete i ubruse koji također doprinose i funkcionalnosti i estetskom dojmu. Ukoliko poslužujete hranu, neka i posuđe odgovara temi, bila ona vinska, pivska ili orijentalna.

10. Dodatna dekoracija – I prostor koji je posve bezličan možete učiniti privlačnim koristeći knjige, cvijeće, vaze, svijeće, zrcala, stare telefone, pletene detalje, okvire za slike i ostale elemente koji odgovaraju vašem stilu. Također, dekoracije možete mijenjati i po sezonama. Jesen tako može biti u znaku bundeva i kestena, zima u snjegovićima i vunenim predmetima, ljeto u morskim detaljima, a proljeće u šarenim aranžmanima.