Bosiljak – zdravi začin

Bosiljak je biljka koja nikoga ne može ostaviti ravnodušnim. Osebujnim mirisom listova, bosiljak je sam po sebi potpun te će se mnogi kuhari, i profesionalci i amateri, složiti s tim da, čim ga pomirišu, dobiju ideju za jelo.

 

 

 

Bosiljak (Ocimum basilicum) tipična je začinska biljka mediteranskog podneblja poznata po aromi i ljepoti listova koji mogu biti sitnji ili krupniji, svjetlo ili tamno zeleni, crvenosmeđi ili tamnoljubičasti. Cvjeta sitnim bijelim, ružičastim ili purpurnim cvjetovima. Osjetljiv je na niske temperature te se rijetko nalazi u prirodi. Ali svaki pravi zaljubljenik u kuhanje uzgajat će ga kao lončaricu u svome domaćinstvu, kako bi mu uvijek bio pri ruci.

Bosiljak je osnovna začinska biljka talijanske i općenito mediteranske kuhinje našeg primorja. No, nimalo neće smetati i u pripremi drugih jela. Izvanredno se slaže s rajčicom, a neizostavan je sastojak u mješavini začina kod pripremanja pesta.

Sušeni bosiljak ima jači okus od svježega pa ga dodajte u variva i razna druga jela od povrća, ponajprije od graška i graha, razne salate i namaze.

U Francuskoj, kolijevci aromaterapije, uobičajeno je oralno uzimanje eteričnih ulja kao tretman različitih tegoba, ali se eterična ulja naveliko koriste i u kulinarstvu. Tako i eterično ulje bosiljka, umjesto sušenih listova, dodaju različitim umacima i salatama.

Bosiljak izvrsno nadopunjuje okus češnjaka, majčine dušice, limuna i rajčice, a s obzirom da pomaže protiv nadutosti, bosiljkom je dobro začiniti jela od graha i ostalih mahunarki.

Dodaje se jelima u maloj količini, čaj od bosiljka okrepljujući je i ljekovit napitak, kupke s listovima ili ekstraktom ove biljke njeguju kožu.

 

Slični članci