Činjenice o hrani koje (ne)bi trebali znati

Vjerojatno o mnogim činjenicama o hrani koje ćemo vam sada otkriti niste ni razmišljali, ali primjerice kada idući put budete u dvojbi kupiti obrok u fast food-u ili napraviti sličan doma, nakon ovog članka sigurno nećete biti u dilemi.

 

 

Ukoliko se spremate jesti, a imate osjetljiv želudac, preporučujemo vam čitanje tek nakon jela.

Prosječni posjetitelj fast food restorana godišnje pojede 12 stidnih dlaka

Dakle, više se ne trebate sekirati ako pronađete dugu crnu dlaku u jelu. Barem znate da je sa glave i našli ste je. Među nepozvanim gostima u hrani redovno se nađu i stidne dlake. Ne razmišljajte kako su tu dospjele samo se molite da vas ne zapadnu, prenosi portal Trojka.rs.

Čudan način prerade mesa

Prije nego što hrenovka/viršla dobije onaj svoj čuveni izgled ona podjseća na neku odvratnu, ljigavu ružičastu pastu. Ta pasta se dobija procesom koji se naziva mehanička separacija, što je brz i jeftin način da se iz “mesa” izbace ostaci kostiju, hrskavica i ostalih elemenata koje ne želite da vidite u hrani. Pri završetku procesa hrana bude prepuna bakterija, što se rješava “kupanjem” paste velikom količinom amonijaka. Na kraju joj se dodaju brojni vještački pojačivači ukusa i boje kako bi ponovo sličila na meso koje je nekada bila.

Zašto se gumene bombone sjaje?

Odgovor je šelak, prirodni nusprodukt koji proizvode insekti, a koristi se kao vezivo za lakove. U prehrambenoj industriji se dodaje gumenim i žele bombonama za “visoki sjaj”. Inače, radi se o izmetu tajlandskog insekta.

gumeni bomboni

Shake od jagode sadrži više od 50 aditiva

Izgleda da su prave jagode veoma skupe, pa su kompanije našle lakše rješenje. Naime, u shake se ubace kojekakvi vještački dodaci koji imitiraju ukus pravog voća. Neke od tih kemikalija su etil acetat koji se koristi u građevinskoj i kemijskoj industriji, fenetil alkohol koji je čest sastojak eteričnih ulja, ali i pojedine vrste razređivača. Jeste li za shake?

Salata u fast food restoranu

Osim što nisu, baš kao što bi treble biti niskokalorične (zbog raznih umaka i aditiva), salate u restoranima brze hrane sadrže i glicerol. Kemijski sastojak, koji je sastavni dio antifriza, produžava rok trajanja i hrskavost salatama koje kupujemo sa željom da pojedemo nešto zdravo.

zelena salata

Rekli biste sir

Svi proizvodi koji se prodaju kao pasterizirani sirni proizvodi u sebi sadrže aditive, kemikalije i pojačivače ukusa koji čine 49% ukupne mase tog proizvoda. Rezultat toga su jeftini proizvodi koji odlično imitiraju prirodni sir, a u sebi sadrže tek 51% pravog sira, taman dovoljno da ih njihovi proizvođači reklamiraju kao takve.

 

Slični članci