Jagoda – vijesnik proljeća

Zdrave, niskokalorične, mirisne… Pogađate, predstavljamo vam jagode.

 

 

 

Jagoda (Fragaria) je rod biljaka iz porodice ruža s desetak vrsta, od koje su gotovo sve rasprostranjene u sjevernom umjerenom pojasu, a samo jedna u Čileu. Donji listovi biljaka su sastavljeni od 3 liske; od bijelih cvjetova se razvija zbirni plod (jagoda) koji na mesnatom cvjetištu nosi brojne oraščiće. Šumska jagoda (Fragaria vesca) rasprostranjena je u umjerenoj Europi i umjerenoj Aziji, a udomaćila se i izvan tog područja.

Jagoda spada među najomiljenije sitno voće, a njeni plodovi dolaze najranije u proljeće kao pravi vjesnici proljeća. Može se saditi i na najmanjoj površini, jer jagoda daje ne samo ukusan plod, nego zbog ljepote cvijeta i ploda daje i ukras vrtu.

Svježe ubrane jagode, osim što djeluju osvježavajuće, u sebi sadrže vitamine i minerale koji su neophodni našem organizmu, te pomažu odstranjivanju otrova iz tijela. Jagoda je idealna namirnica za prilagodbu organizma laganijoj, proljetnoj i ljetnoj prehrani. Prema nekim istraživanjima jagode vode po svojim antioksidantnim svojstvima na popisu od 40 vrsta voća i povrća, na kojem se nalaze špinat, kupine i borovnice.

jagode 2

Nutritivne vrijednosti

• jagode su niskokalorično voće i sadrže oko 90% vode
• dobar su izvor prehrambenih vlakana
• bogate su folnom kiselinom
• samo 100 g jagoda osigurava količinu preporučljivog dnevnog unosa vitamina C za djecu
• sadrže biljne fenole te najviše vitamina C i vitamine B skupine
• od minerala najviše sadrže kalij, kalcij, magnezij i manju količinu željeza

Ljekovita svojstva

• oslobađaju organizam od slobodnih radikala i smanjuju nivo kolesterola u krvi
• djeluju protuupalno, antibakterijski
• ublažavaju probavne smetnje i jačaju imunološki sustav
• imaju diuretička svojstva i pospješuju čišćenju organizma
• smanjuju krvni tlak i djeluju antistresno
• idealne su za dijetu jer ne sadrže sol i masti

Jagode u kulinarstvu

Slasne i ukusne jagode dovoljne su same po sebi, ali isto tako sastav su mnogobrojnih maštovitih kulinarskih inspiracija u izradi slastica (torte, kolači, sladoledi, marmelade) čiji su okusi i izgled praznik za nepce i oči svih sladokusaca. Mnogi se slažu da su jagode od sveg voća najpoželjnije u slatkom ruhu, tj. prekrivene šlagom ili umočene u rastopljenu čokoladu i poslužene uz bijelo vino ili šampanjac.

Ipak “kraljica jagoda” je šumska jagoda, koja plijeni svojim intenzivnim mirisom i posebnim okusom i nije bez razloga najvrijedniji sastojak deserata visoke kuhinje. No, vrijeme njihove zrelosti je vrlo kratko, za sakupljanje treba dosta vremena i volje, te im je iz tog razloga i cijena visoka.

jagode 3

Napomena

Bez obzira na njihovu nutritivnu vrijednost, jagode mogu kod odraslih ljudi, a posebno kod djece izazvati alergijske reakcije, kao npr. mjehuriće u usnoj šupljini i na usnicama, radi visoke koncentracije tanina. Stoga ih prije konzumiranja treba dobro oprati u hladnoj vodi i pod laganim mlazom.

Posebnu pažnju obratite pri kupovini uvoznih jagoda, koje svojim “ogromnim plodovima” i intenzivno crvenom bojom govore da su tretirane i obrađivane pesticidima, herbicidima, pojačivačima rasta, smolama, voskovima i bojama radi što većeg i crvenijeg ploda!

U svakom slučaju, uživajte u ovim zdravim i finim plodovima kao i proljeću koje nam ove godine stiže u utorak, 20. ožujka.

 

Slični članci