Praktično čišćenje posuđa

Puno praktičnih savjeta… Svatko od vas na svoj način čisti svoje posuđe koristeći različite proizvode. Mi vam donosimo nekoliko uistinu korisnih trikova.

 

 

 

 

Aluminjsko posuđe
Pere se u vrućoj vodi i riba finim pijeskom ili posebnom čeličnom vunom i to uvijek u jednom smjeru. Zatim se dobro ispere u toploj vodi. Za pranje aluminijskog posuđa ne smije se upotrebljavati kristalna soda.

Bakar
Čisti se smjesom kuhanih posija, malo soli, limunova soka i pepela od cigareta. Bakar se izriba tom smjesom i ostavi da neko vrijeme miruje . Nakon temeljitog ispiranja treba ga osušiti i još dok je topao olaštiti kredom za čišćenje. Mrlje na bakru čiste se amonijakom, s tim da se prilikom čišćenja pazi da naneseni sloj amonijaka bude što tanji i da se što prije obriše, jer amonijak jako nagriza kovine. U bakrenu posudu ne smije se ostaviti hrana. Treba paziti da bakar ne dođe u doticaj s vlagom jer u tom slučaju potamni (oksidira).

Čaše
Peru se u mlakoj vodi – bilo sapunicom, bilo dodatkom deterdženata, a zatim se isperu toplom vodom. Mrlje od kamenca istrljaju se krpicom koja je namočena u ocat; ako je kamenac jak, uklanja se solnom kiselinom (čuvaj prste). Čaše neće popucati ako se stave u toplu vodu, najprije gornjim rubom.

Čađavo posuđe
Izriba se s malo užegnute masti ili se opere u otopini deterdženta i nakon toga obriše papirom.

Četka za pranje suđa
Pere se u toploj vodi s deterdžentom. Zatim se isplahne i objesi da se osuši.

Kristal
Čisti se kao i staklo i ne smije se prati vrućom vodom. Sjaj kristalnih predmeta dobivate ako u toplu vodu dodate nekoliko kapi špirita. Žljebiće i ureze treba čistiti mekanom krpicom.

Kućanski strojevi
Strojevi za mljevenje oraha, badema, maka i sl. čiste se tako da se rastave i operu u toploj vodi, zatim se isperu u čistoj vodi i dobro osuše. Zavrtnji se povremeno namažu čistim strojnim uljem da ne zarđaju.

Limeno posuđe
Čisti se odmah nakon upotrebe. Dok je lim još ugrijan, oriba se solju, ispere u mlakoj vodi i obriše tako da posuđe postane čisto i suho. Nikako se ne smije sušiti na vrućem štednjaku.

Lonci čelični
Peru se vrućom vodom uz dodatak deterdženata ili sode te se dobro isperu. Zapečene mrlje čiste se finim pijeskom za čišćenje. Čelične lonce ne smijete nikada grepsti oštrim predmetima.

Mjed
Čisti se kao bakar ili se tanko namaže sredstvom za čišćenje kovina i ostavi neko vrijeme da sredstvo djeluje, a nakon toga briše tako dugo dok mjed ne postane sjajan. Prilikom čišćenja mjedenih kvaka treba paziti da se ne ošteti boja ili drvo. Mjedeni predmeti ili predmeti od nikla koji služe kao spremišta za odijela i sl. mogu se premazati bezbojnim lakom, te se tako zaštićeni dugo vremena brišu samo vlažnom krpom i trljaju dok ne postanu sjajni.

Mramor
Čisti se boraksom ili krpom umočenom u ocat i sol, dobro se ispere i malo nalašti.

Nikal
Nikal i poniklovano posuđe pere se toplom vodom i trlja mekanim suknom dok se ne dobije sjaj. Mrlje se uklanjaju kredom za čišćenje. Zapečene mrlje čiste se kašom od krede, špiritom ili razrijeđenim amonijakom. Nikal se ne smije previše trljati i ne smiju se upotrebljavati gruba sredstva za čišćenje.

Noćna posuda
Čisti se svaki dan deterdžentom i na dnu se ostavi uvijek malo vode.

Porculan
Čisti se vrućom otopinom deterdženta, te se još vruć ispere i dobro osuši. Porculan sa zlatom ili osjetljivim uzorcima u boji treba brzo oprati vrelom vodom i zatim osušiti.

Pribor za jelo
Nikad se ne stavlja prljav u vodu, nego ga treba odmah nakon jela oprati ili prebrisati krpom ili čistim papirom. Pri pranju posuđa pribor za jelo brzo se ispire (ne u vrućoj vodi) i odmah se dobro obriše. Pribor za jelo koji nije kromiran, pa se na njega hvata rđa, čisti se smirkovim papirom (»šmirgl-papir«). Nakon toga treba pribor za jelo dobro isprati u čistoj mlakoj vodi. Srebrni pribor za jelo čisti se kredom ili praškom za čišćenje srebra.

Spužva gumena
Pere se u toploj vodi bez dodatka deterdženta te se iscijedi i ispere. Prilikom čišćenja gumenih spužvi ne smije se upotrebljavati prevruća voda.

Spužva prirodna
Pere se u slanoj vodi ili boraksu, a zatim se dobro iscijedi i ispere u čistoj vodi.

Srebro
Pere se vrućom vodom i deterdžentom, ispere i odmah osuši. Srebro će dobiti visoki sjaj ako ga trljate kredom ili sapunom za čišćenje srebra, a nakon toga dobro ispere te i osušite. Srebrni se pribor po mogućnosti čuva u tamnom svilenom papiru da ne bi potamnio i oksidirao. U specijalnim trgovinama može se nabaviti posebno kemijsko sredstvo u koje se srebro namoči, ispere i osuši.

Suknene krpice za pranje posuđa
Treba ih nakon svake upotrebe oprati u čistoj vodi i deterdžentu, isprati i osušiti.

Termos-boce
Nakon svake upotrebe treba ih oprati vrućom vodom ili deterdžentom, dobro isprati i ostaviti otvorene da se osuše.

 

Slični članci