Svjetski je dan kave

Turska, espresso, cappuccino, bijela kava ili pak jača, slabija, slađa, gorča… Kakva god bila, kavu vole sve generacije i mnogima dan ne može započeti bez šalice ovog svjetski poznatog napitka.

 

 

 

Biljka kave potječe iz Etiopije, a naziv “caffa” napitak je dobio po pokrajini u kojoj su najviše spravljali “čaj” od prženog zrnja. Postoje dvije glavne vrste kave:

arabika – tradicionalna kava
robusta – koja ima veću količinu kofeina u sjemenkama i može se uzgajati u klimatskim područjima gdje arabika ne uspijeva dobro i koristi se kao jeftinija zamjena za arabiku.

Kava se obično ne pravi od 100% robuste, jer robusta ima gorak-kiseli okus, već se miješa s određenom količinom arabike. Danas je najveći proizvođač kave na svijetu Brazil.

Konzumacija i djelovanje kave

Kofein stimulira središnji živčani sustav, otkanja umor i pojačava pozornost. Za većinu osoba umjerene količine kofeina – 200 do 300 mg, odnosno dvije do četiri kave dnevno – nisu opasne. No, u prevelikim količinama ovaj stimulans šteti organizmu.

Ako pijete između četiri i sedam kava dnevno, možete se susresti s nesanicom, nervozom, nemirom, mučninom i želučanim problemima, ubrzanim otkucajima srca i pojačanim pulsom, glavoboljom i tjeskobom.

Osobe koje ispijaju preporučene količine mirisnog napitka, od njega mogu imati samo koristi. Stoga, svima vama kojima volite ovaj napitak čestitamo Svjetski dan kave koji se od 2000. godine obilježava 1. listopada u brojnim gradovima diljem svijeta.

 

Slični članci