Što jedu naša djeca?

Nekoliko korisnih savjeta za dječji jelovnik…

 

 

 

 

U današnje vrijeme djeca od najranije dobi pate od pretilosti. Uzrok pretilosti prvenstveno leži u lošem odabiru hrane, velikim porcijama, neprimjerenom načinu pripreme hrane te nedovoljnoj tjelesnoj aktivnosti. Što djeca trebaju svakodnevno konzumirati?

Savjeti za dječji jelovnik

Djeca svakodnevno trebaju jesti cjelovite žitarice. Za dijete od druge do osme godine preporučeno je da dnevno treba pojesti najmanje dvije šalice mliječnih proizvoda, a djeca od devete godine najmanje tri šalice na dan. Vrlo je važan povećan unos kalcija, kalija, prehrambenih vlakana, magnezija i vitamina E.

Najčešći sastojci u dječjoj prehrani

Jedn od najčešćih sastojaka u dječjoj prehrani su aditivi. Aditivi mogu biti prirodnog podrijetla poput, primjerice, raznoraznih vitamina, prehrambenih vlakana, enzima, prirodnih bojila i aroma, ali vrlo često su umjetno napravljeni, štetni, kemijski spojevi.

Činjenica koja govori o štetnosti umjetno napravljenih aditiva je ta da se djeci koja pokazuju znakove hiperaktivnosti ili poremećaja pažnje poboljšava ponašanje prilikom uklanjanja, tj. pokušavanja izbjegavanja umjetnih boja iz prehrane.

Neki od aditiva su:

– Tartrazin (E102),
– Quinoline Yellow (E104),
– Sunset Yellow FCF, (E110),
– Carmoisine (E122),
– Ponceau 4R, Cochenille red A (E124),
– Allurared AC (E129).

Gdje se nalaze aditivi?

Aditivi se nalaze u osvježavajućim pićima, sladoledima, draže bombonima s jezgrom od mliječne čokolade, prašcima za puding,…

Trik koji vrijedi isprobati: ukoliko dijete provodi većinu svoga vremena jedući slatkiše prilikom igranja na računalu ili prilikom gledanja televizije, zdjelicu napunjenu slatkišima, nakon nekoga vremena, ovoga puta zamijenite sa zdjelicom napunjenom voćem, žitaricama s čokoladom, bademima i slično. Sasvim će se sigurno i zdjelica sa zdravijim namirnicama, prilikom provođenja vremena na računalu ili uz televiziju, isprazniti jednako brzo kao i ona napunjena slatkišima.

 

Slični članci