Dobar raspored namirnica u hladnjaku

Često nakon povratka iz trgovine nasumce raspoređujemo namirnice po policama hladnjaka. Kako bi hrana što dulje trajala, namirnice, kuhane ili sirove, treba rasporediti prema nekim pravilima. Kako uvijek posežemo za onim što nam prvo padne u oči, na srednjoj ili najvišoj polici trebali biste skladištiti svježe i zdrave zalogaje. Evo i ostalih savjeta za čuvanje hrane u hladnjaku.

 

 

Čuvanjem u hladnjaku, na temperaturi između 0 i 5°C, većini namirnica produljujemo vijek za nekoliko dana. Pritom je važno hranu držati u čistim i u dobro zatvorenim posudama. Imajte na umu da je na dnu hladnjaka viša temperatura i zato na donjim policama čuvajte mlijeko, jaja i kuhana jela. Posebno pazite da ostatke hrane držite u hladnjaku, da ne ostavljate hranu u otvorenim konzervama te da odmrznuto meso više ne vraćate u zamrzivač.

Gornja polica
Proizvodi s ove police prvi padaju u oči i zato tu čuvajte oprano, osušeno i svježe povrće te narezane komade voća poput ananasa ili lubenice. Ovdje primjerice mogu biti i tvrdo kuhana jaja koja treba samo oljuštiti za bogat proteinski zalogaj. Ovdje odložite i ostale zdrave namirnice koje ćete pojesti u roku od dva-tri dana.

Druga polica
Jogurt, svježi sir, maslac sparite s narezanim povrćem i voćem poput kiselih krastavaca ili orašastih plodova. To je mjesto za zalogaje bogate kalcijem, proteinima i dobrim masnim kiselinama.

Srednja polica
Optimalna je za spremanje gotovih jela od mesa te sireva. Ovdje možete spremiti i ostatke od ručka, pečenu piletinu ili puricu, koje možete pripremiti kao hladnu salatu ili dodati u sendvič.

Donja polica
Ovdje smjestite sokove, vodu i mlijeko, ali i svježe začine poput peršina te ostatke od ručka: skuhana rižu ili tjesteninu, juhu ili umak, te marinirana, riblja ili mesna jela. Svježa jaja zahtijevaju niže temperature, pa ih također smjestite u pozadinski dio ove police.

Ladice
Ladice ili posude na dnu hladnjaka predviđene su za namirnice s tržnice. Salatu, špinat, mahune, mrkvu, cvjetaču ili kelj po mogućnosti razdvojite od voća jer dosta voćki proizvodi etilen koji pospješuje dozrijevanje, pa povrće brže propadne.

Vrata
Osim limenki i boca, u vrata spremite kompot, umake, marinade i začine. Ako želite izbjeći majonezu ili kečap, odložite ih na najnižu policu.

Zamrzivač
Na vrhu, kako bi bili nadohvat ruke, spremite vitaminima bogato smrznuto voće i povrće. Ispod toga neka budu već pripremljena jela spremljena po porcijama, a zasebno odvojite i čuvajte odreske bogate omega-3 masnim kiselinama kao što su losos, piletina, puretina ili govedina.

TRAJANJE NAMIRNICA

Hladnjak
Jaja: 3-5 tjedna, jela s jajima 3-4 dana, majoneza dva mjeseca nakon otvaranja
Meso: svježe meso 2-3 dana (ovisno o pakiranju), kuhano meso 2-3 dana, narezana salama do 7 dana, suhe salame 2-3 tjedna, otvoren paketić hrenovki do 7 dana
Juhe: 3-4 dana
Dječja hrana: 1-3 dana
Sir: 1-4 tjedna (meki sirevi traju puno kraće od tvrdih)
Ostaci kuhane hrane: 3-4 dana

Zamrzivač
Hrenovke i kobasice 1-2 mjeseca, svježe crveno meso 4-12 mjeseci, mljeveno meso 3-4 mjeseca; piletina 6-9 mjeseci, skuhana hrana 2-3 mjeseca, juhe 2-3 mjeseca, divljač 8-12 mjeseci, voće i povrće 8-12 mjeseci

Slični članci