Kadulja

Kadulja (salvia officinalis) se upotrebljava kao ljekovita biljka tisućama godina. I danas se koristi za proizvodnju suvremenih lijekova i preparata, jer djeluje kao antibiotik širokog spektra. Kadulja liječi promuklost, pomaže kod prehlade i preporuča se kod različitih upala.

 

 

Latinski naziv za kadulju je salvia officinalis. Radi se o livadskoj biljci koja se uzgaja i u vrtovima, a njeni listovi i cvjetovi sakupljaju se u svibnju i lipnju. Cijela biljka ima jak i oštar miris, a ljut okus. Listovi i cvjetovi se osuše, pa se od njih prave čajevi, ocat i razna eterična ulja. Tekućine napravljene na bazi kadulje piju se kao lijek ili se koriste za ispiranje grla ili premazivanje bolnih mjesta i rana.

Čaj od kadulje povoljno djeluje kod sljedećih bolesti i tegoba: vaginalna ispiranja, kao afrodizijak, kao prirodni antibiotik protiv raznih bakterija, zaustavlja mlijeko za prestanak dojenja, jača imunitet i organizam, kod upale usne šupljine i grla, povećanje apetita, pri infekcijama dišnih putova, protiv astme i bronhitisa, protiv vrtoglavice i paradontoze.

Kadulja djeluje na organizam kao sedativ, antiseptik i antibiotik širokog spektra. Ona ima i antimikrobno djelovanje kao konzervans. Istraživanja su pokazala da u preparatima na bazi kadulje ima sljedećih korisnih sastojaka: acetat-linalina, bornila, kalijeve soli, tanina, fenol-karbonske kiseline, flavonoida i cineola.

U suvremenoj medicini ekstrakt kadulje dodaje se pastama za zube kako bi povoljno utjecao na zube i desni. U novije vrijeme na tržištu su se pojavile i tablete protiv upala grla i osvježavanja daha na bazi ljekovitih osobina kadulje. U kozmetici se koristi za pravljenje krema protiv kožnih infekcija i herpesa ili šampona protiv prhuti.

Također se koristi i kao začin i dodatak jelima. Kadulja je univerzalna ljekovita biljka, međutim nije poželjno da je koriste: trudnice, dojilje i epileptičari. Također se ne preporučuje dugotrajna neprekidna upotreba čajeva od kadulje, jer mogu izazvati konvulzije (grčeve).

 

Slični članci