Kikiriki je povrće

Jedite kikiriki…

 

 

 

 

Vratimo se malo u povijest… Stare Inke su uzgajale kikiriki prije 3.500 godina. Izrađivale su čak i posude u obliku kikirikija i ukrašavale ga njime. U 15. stoljeću Španjolski osvajači su prenijeli kikiriki u Europu i dalje po svijetu. Zanimljivo je da je ova biljka stigla u Sjevernu Ameriku tek u 18. stoljeću, i to iz Afrike.

Za ljudsku uporabu koristi se sjeme kikirikija. Kikiriki je bogat izvor bjelančevinama, vlaknima, mineralima, željezom, cinkom i vitaminima E i K. Kikiriki ne sadrži kolesterol. Bolje ga je kupovati neoljuštenog, jer sadrži više vitamina i minerala. U 25 g nalazimo 160 kcal. Zbog krajnje niskog sadržaja ugljikohidrata može se jesti čak i pri strogoj dijeti, a da ne deblja. Upotrebljava se kao dodatak kolačima, za proizvodnju maslaca i ulja od kikirikija i drugo.

Kikiriki i njegovo ulje sadrže uglavnom nezasićene masti koje smanjuju nivo kolesterola u krvi. Istraživanja su pokazala da redovna upotreba kikirikija, kao dio zdrave dijete, može značajno smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti. Također, kikiriki je odličan izvor folne kiseline, koja omogućava rast i obnavljanje ćelija. Američki znanstvenici preporučuju da se svakodnevno uzima jedna unca (28,3 g) kikirikija.

Ljekovite i hranjive osobine kikirikija blagotvorno utječu na spolnu potenciju, poboljšavaju pamćenje, pažnju i sluh. Sadrži vitamine grupe “B” koji daju sjaj kosi i umirujuće djeluju na živčani sustav, te vitamine grupe “E” koji stimuliraju funkciju spolnih žlijezda. Kod dugogotrajnog suhog kašlja, preprženi kikiriki uz kuhanu rižu preporučuje se djeci nekoliko puta na dan.

Može se koristiti u hrani sirov, ali je ukusniji i korisniji poslije umjerenog prženja. Poslije takve kratkotrajne obrade, jezgre kikirikija se lakše oslobađaju kore bogate grubim vlaknima koja onemogućuje razlaganje ne samo bjelančevina, već i škroba.

Kikiriki i njegovo ulje predstavljaju učinkovito sredstvo za izlučivanje žuči. Zahvaljujući tome što sadrži 30 puta više kalija, nego natrija kikiriki ima i dehidrativna svojstva. Tzv. biljno mlijeko od kikirikija dobro je sredstvo u liječenju nekih vrsta čireva i želučanih bolesti, dvanaestopalačnog crijeva i gastritisa.

Mnogi su stanovnici Indonezije uvjereni kako nema boljeg sredstva protiv umora od “tempe” – presovanih kolutića kikirikija preprženih u vrućem ulju. Liječnici smatraju da za siromašnog Indonežanina vruć hrskavi “tempe” predstavlja glavni izvor bjelančevina.

I za kraj članka, za one koji ne znaju – kikiriki (Arachis hypogaea) je povrće koje pripada porodici mahunarki (Fabaceae).

 

Slični članci