Opremanje restorana

Planirate otvoriti novi restoran. Odlučili ste da će to biti pizzerija, riblji restoran ili nešto treće. Imate lokal, odabrali ste ime, dokumentacija je u pripremi, fnanciranje je dogovoreno i isplanirali ste meni. Sljedeći korak je opremanje. Zapravo, bolje bi bilo reći planiranje i opremanje.

 

 

Ovo je financijski najteži dio otvaranja restorana. U trošak opremanja spada sve od table s imenom na ulazu do metle i žarulje u ostavi. Opremanje restorana se može podijeliti na dva dijela, dio vidljiv gostima (u ovo spadaju blagovaonica, ali i ulaz, radna odjeća za konobare i jelovnici) i dio za osoblje, piše logitur.net

Dio za osoblje

Upravo zbog obujma posla većina firmi koje se bave prodajom profesionalne ugostiteljske opreme nude i uslugu izrade projekata i planova za vaš restoran. S obzirom na cijenu opremanja profesionalne kuhinje preporučujemo vam da u opremanje ne ulazite bez kvalitetnog projekta.

Naime, profesionalne kuhinje imaju svoje zakonitosti i pravila, a greške koje možete učiniti u neznanju su skupe i ponekad se teško ispravljaju. Projekti se izrađuju po mjeri i ne postoje dvije identične kuhinje. Ne zaboravite na HACCP protokole koji su obvezni. Na tržištu postoji veliki broj firmi koje nude svoje proizvode i usluge u ovom segmentu. Zatražite ponude, usporedite ih i izaberite onu koja vam najviše odgovara. Za uštedu, postoji i mogućnost kupovine rabljene opreme.

Dio za goste

Dok je u stražnjem djelu restorana praktičnost i robusnost najvažnija osobina opreme koju nabavljate, u prednjem djelu je jednako važna i estetika. Možda ćete dizajn prostora prepustiti arhitektima i dizajnerima interijera koji će vam pomoći u stvaranju funkcionalnog i ugodnog prostora. I dok birate boje zidova i tekstila, namještaj i posuđe nikako ne smijete zaboraviti na nekoliko važnih komponenti koje, ukoliko nisu kvalitetno riješene, mogu zauvijek otjerati goste. To su: toaleti, ventilacija, glazba i rasvjeta.

Iako je higijena bitna za svaki dio restorana, ne možemo dovoljno istaknuti važnost urednog, čistog i mirišljavog toaleta. Uvijek, ali baš uvijek mora biti na raspolaganju dovoljno wc papira, sapuna i ručnika. U ovom dijelu restorana naprosto ne možete pretjerati sa održavanjem.

Ventilacija je bitna za sve dijelove restorana, kuhinju, toalet i blagovaonicu. Mirisi i dim moraju biti izbačeni, ali pazite kamo ih izbacujete. Nažalost, ne jednom smo doživjeli da se ventilacijski odvod restorana nalazi uz sami ulaz u restoran. Iako su ti restorani bili ugodni unutra, trebalo je dosta hrabrosti da bi se ušlo kroz vrući val ventilacijskog ispuha.

Glazba i rasvjeta definiraju atmosferu u prostoru. Ne smiju biti upadljivi i agresivni. Glazba može pratiti temu restorana (npr. talijanska glazba u pizzeriji), ali zbog psihičkog zdravlja vašeg osoblja i gostiju izbjegavajte beskonačno ponavljanje istog CD-a.

 

Slični članci