Pivski trbuh: Kako nastaje?

Problem pivopija diljem svijeta isti je, no, malo tko se zbog njega uznemiri ako se radi o muškarcima. Čini se kako njima stoji ovaj modni dodatak više nego ženama. No, što ga zapravo uzrokuje?

 

Pivo nije nužno čarobni sastojak zbog kojeg se širi naš struk, nego povećani unos kalorija – bilo kojih kalorija: putem alkohola, zašećerenih i gaziranih sokova ili predimenzioniranih porcija hrane.

“Općenito, konzumacija alkohola je povezana sa širim strukom, jer kada pijemo alkohol jetra ga sagorijeva umjesto masnoća”, objasnio je endokrinolog Michael Jensen, stručnjak za pretilost američke Klinike Mayo.

Jednako tako, vrlo je lako popiti više piva, a teško je stati s jednim. Prosječno pivo sadrži 150 kalorija, a ako u jednoj večeri popijete nekoliko, posljedice ćete uskoro vidjeti na svojoj liniji.

U cijelom zbroju kalorija ne smijete zaboraviti na dodatke: sve grickalice koje pojedete, večera na koju skoknete do kebab pečenjare ili pekare u kasne noćne sate ili sendvič koji si napravite kada dođete kući i umirete od gladi. Nije uzaludno kombinacija pizze i piva tako dobar marketinški trik.

Ako unesemo više kalorija nego što ih možemo potrošiti, tada će ih naše tijelo uskladištiti kao masnoće, a gdje se ta masnoća nakuplja ovisi o nekoliko faktora – dobi, spolu i hormonima.

Žene imaju više potkožne masnoće nego muškarci, a ove se masti akumuliraju na rukama, bedrima, stražnjici i trbuhu. S obzirom da muškarci imaju manje potkožne masnoće, oni ju skladište u trbuhu.

Pivski su trbuščići izraženiji kako starimo jer s godinama opada naša potreba za većim unosom kalorija, a jednako tako se smanjuje količina tjelesne aktivnosti. Istraživanja su pokazala kako pušači nakupljaju više masti na području trbuha u odnosu na osobe koje ne puše, te su samim time skloniji razvijanju ovog dokaza ljubavi prema pivu.

Osim što je česti predmet estetskih kritika, abdominalno salo predstavlja ozbiljan zdravstveni problem. Može dovesti do niza tegoba i bolesti, od dijabetesa tipa 2, hipertenzije, žučnih bolesti, do bolesti krvožilnog sustava itd.

Metabolički sindrom je naziv skupine faktora rizika za srčana oboljenja, a odnosi se na indeks tjelesne mase veći od 30, obujam struka veći od 94 centimetra za muškarce i 102 centimetra za žene, krvni tlak viši od 135/85, razinu glukoze natašte veću od 100 mg/dl i neke druge parametre. Možda je vrijeme da izmjerite svoj struk i analizirate “greške u koracima” ako želite spriječiti mnoge ozbiljne bolesti.

K. Horvat/ordinacija.hr

28.01.2011.

Slični članci