Ponašanje za stolom

Većina nas misli da smo u djetinjstvu naučili kako se pristojno ponašati za stolom, ali baš to često zaboravljamo. Usto, važno je znati da postoje razlike kada za stolom objeduje obitelj, a kada gosti.

 

 

 

 

Objedovanje nije samo unošenje kalorija u tijelo. Najvažniji sastojak jela jednima je meso, drugima tjestenina ili čokolada u desertu, no začin koji svaki objed čini još ukusnijim dobri su maniri za stolom. Iako se pravila lijepog ponašanja za stolom ponešto razlikuju u različitim kulturama, osnova im je zajednička.

Jedeći pribor

U većini situacija slijedite pravilo „izvana prema unutra”, kako biste pravilno birali kojim ćete nožem, vilicom ili žlicom jesti jelo koje dolazi. Uvijek uzmite pribor koji je prvi s vanjske strane tanjura. Kako stižu nova jela, uzimate pribor sve bliži i bliži tanjuru. Jednostavno! Ako niste sigurni koja je čaša za vodu, koja za bijelo, a koja za crno vino, neupadljivo gledajte i slijedite nekoga u društvu kome vjerujete. I onda to zapamtite za sljedeći put.

Kamo sa salvetom?

Salveta se obično stavlja na krilo. Nemojte je ugurati za ovratnik, ispod brade niti između gumbi na košulji, a ni za pojas. Kada se služi određena vrsta hrane koja ima tendenciju „stvaranja nereda”, dopušteno je staviti salvetu oko vrata ili ispod brade, ako to učini domaćin.

Rastvorite salvetu smirenim pokretima, ne „pucajte” njome kao bičem, niti je tresite. Sačekajte da salvetu prvi u krilo stave domaćin ili domaćica (izuzetak je objed koji je organiziran kao „švedski stol”, tada otvarate salvetu kada počinjete jesti). Salvetu koristite često tijekom jela za upijanje ili tapkanje po ustima, a ne grubo brisanje.

Odlazite li nakratko od stola, salvetu prebacite preko rukohvata (ako ih ima) ili stavite na stolicu. Ako je stolica tapecirana, da je ne biste uprljali, salvetu ćete odložiti na stol, umrljanom stranom prema gore. Držite salvetu na krilu i nakon deserta, ukoliko se služi kava. Na kraju objeda salvetu odložite na stol lijevo od tanjura ili na mjesto tanjura, ako je odnesen.

Dodavanje hrane

Poželjno je dodavati hranu udesno, ali može i ulijevo – važno je da se dodaje samo u jednom smjeru. Ne gurajte više posuda u ruke osobi do sebe. Posude s ručkom pružate tako da ručku okrenete prema osobi kojoj posudu dodajete. Hranu iz zajedničkih posuda ne uzimate svojim jedaćim priborom, već onim priloženim uz posudu.

Slano-papreni bonton

Prije nego što posolite ili popaprite hranu, kušajte je, inače možete uvrijediti osobu koja je pripremala večeru („znam bez kušanja da nije dovoljno slano”). Sol i papar ne razdvajajte – prosljeđujte ih zajedno, iako je netko možda tražio samo soljenku. Ako se sol nalazi u staklenki bez žličice, nemojte je uzimati prstima ili vrškom noža korištenog tijekom jela.

Dobri maniri pri objedu / 10 zapovijedi

1. Sjedite pristojno
2. Držite salvetu na krilu tijekom objeda
3. Domaćin prvi kuša hranu
4. Ako nitko nije domaćin, vi sačekajte da svi drugi počnu jesti
5. Žvačite hranu zatvorenim ustima
6. Uzimajte male zalogaje
7. Budite tihi
8. Ustajete li od stola, ispričajte se
9. Dio stola ispred vas treba biti čist i uredan
10. Ne umačite dva ili više puta kruh u zajedničku posudu s jelom

Vjerojatno vam se ovih deset zapovijedi čine kao nešto što svako dijete zna, no iznenađujuće je koliko često ljudi zaborave neka od ovih pravila. Pristojno sjedenje znači uspravno, s obje noge na podu, rukama na krilu ili dlanovima na solu (nikako laktovima!), bez vrpoljenja i njihanja na stolici. Dobro, zapitat ćete se što ako – prema savjetu broj 4 – nitko ne započinje jesti, jer se svi drže tog pravila i čekaju ostale? Pa, svi ćete ostati gladni, osim ako se ne dogovorite i ne počnete istovremeno, na je’n, dva, tri! 

Također, savjeta broj 3 vaše se društvo možda neće pridržavati, ako ste na večeri u Indiji. Tamo hranu prvo kuša najstarija osoba za stolom. Double dipping ili umakanje kruha, krekera ili čipsa u zajedničku posudu s umakom, nakon što ste već odgrizli komadić, smatra se nehigijenskim i nepristojnim (osim u kulturama u kojima se neka jela jedu direktno iz zajedničke posude). No, u obiteljskom okruženju to je normalna, dapače i simpatična praksa.

Zlatno pravilo:

Pohvalite osobu koja je pripremila hranu i nikada ne kritizirajte jelo!

 

Slični članci