Pravila za hladnjak

Postoje li pravila za skladištenje hrane u hladnjaku?

 

 

 

Skladištenje hrane u hladnjaku čuva sigurnost, svježinu i svojstva hrane.

Temperatura u hladnjaku varira između 2 i 10°C , ovisno o djelu hladnjaka. O skladištenju određenih grupa namirnica na pripadajućim temperaturama ovisi optimalno zadržavanje hranjive vrijednosti.

Najhladnija točka hladnjaka je na najdonjoj polici, iznad posude za povrće, na kojoj su 2°C. To mjesto je idealno za meso i ribu – osim održavanja svežine, onemogućuje se kapanje i curenje po ostalim namirnicama.

Na srednjoj polici temperatura je 5°C , idealna za čuvanje jaja, mliječnih proizvoda, narezaka, ostataka obroka i namirnica na kojima piše „držati u hladnjaku nakon otvaranja”. Iste namirnice mogu se čuvati i na najgornjoj polici na kojoj je 8°C.

U ladici na dnu hladnjaka je 10°C, i tu treba držati voće i povrće koje bi se moglo oštetiti nižim temperaturama.

hrana

Najtoplije mjesto su vrata hladnjaka sa 10-15°C , te su predviđena za držanje pića, umaka i maslaca.

Osim pravilne raspodjele po temperaturama, bitno je i paziti na stupanj napunjenosti hladnjaka. Pretrpanost hladnjaka smanjit će cirkuliranje hladnog zraka između namirnica te time i sposobnost hlađenja. Stvaranje leda također ima negativni utjecaj pa hladnjake koji stvaraju led treba redovito odleđivati vrućom vodom i sredstvima za čišćenje – ?

Temperatura hladnjaka treba se podešavati ovisno o godišnjem dobu – ljeti ju je poželjno dodatno spustiti. Preporuča se otvarati vrata hladnjaka što rjeđe i držati ih otvorenima što kraće.

I na kraju, bitno je spomenuti da ne zahtjeva sva hrana čuvanje u hladnjaku. Naprotiv! Određenoj hrani pada kvaliteta na nižim temperaturama – npr. egzotičnom voću, rajčicama, mahunama, krastavcima i tikvicama.

 

Slični članci