Prehrana koja te štiti od karijesa

Unatoč značajnom napretku u stomatologiji i oralnoj njezi, učestalost zubnog karijesa se ne smanjuje, posebice u zemljama u razvoju koje prolaze kroz tzv. prehrambenu tranziciju.

 

 

 

Naime, usvajanje ”zapadnjačkog” načina prehrane podrazumijeva značajno veći unos šećera što korelira s povećanjem učestalosti zubnog karijesa, a ovaj je fenomen posebno izražen kod djece.

Kako nastaje karijes?

Karijes je progresivno uništavanje zuba kiselinom koju proizvode bakterije koje se nalaze na površini zuba, u zubnom plaku – žućkastoj mekanoj, ljepljivoj masi bogatoj bakterijama. Bakterije plaka vrše fermentaciju šećera pri čemu se stvara kiselina te se smanjuje pH u ustima. Nastala kiselina otapa minerale iz cakline (kalcij i fosfor), a posljedica je demineralizacija zubne cakline i dentina (čvrstog tkiva zuba). Kiselina koja je nastala djelovanjem bakterija može biti neutralizirana slinom. Neutralizacija uzrokuje porast pH vrijednosti u ustima i ”povratak” otopljenog kalcija i fosfora natrag u zubnu caklinu, te dolazi do remineralizacije. Karijes se zapravo razvija u razdoblju kad je proces demineralizacije jači od procesa remineralizacije.

Uloga prehrane u prevenciji karijesa

Kao protuteža glavnom krivcu za nastanak karijesa – šećeru i hrani bogatoj njime, postoje namirnice koje mogu smanjiti, ali i prevenirati nastanak karijesa. U nastanku ili zaštiti od karijesa važnu ulogu ne igra samo vrsta namirnice, već i njen oblik, konzistencija, nutritivni sastav, ali i vremenski period tijekom kojega su zubi izloženi namirnici, učestalost unosa hrane kao i kombinacija namirnica koja se unosi.

Hrana koja ne smanjuje pH (odnosno ne povećava kiselost) u ustima i ne utječe na nastanak karijesa jer ju bakterije ne metaboliziraju, uključuje jaja, meso, ribu, većinu povrća, ulja, margarin, maslac, sjemenke i orašasto voće. Svježe voće ne predstavlja veću opasnost za karijes iako je bogato šećerima. Naime, ovdje su šećeri ”uhvaćeni” unutar stanice voća. S druge strane, neki voćni sokovi (naranča, limun) zbog svoje kiselosti mogu uzrokovati eroziju zubne cakline.

Kruta hrana poput krekera, čipsa, keksa, karamela, čak i suhog voća lijepi se i zadržava između i na zubima snizujući pH u ustima na dulje vrijeme. Kako bi uklonili ljepljivu hranu, smanjili rizik od nastanka karijesa i očuvali zdrave zube od posebne je važnosti pravilna i redovita oralna higijena.

 

Slični članci