Proljetna prehrana

Najbolje vrijeme za čišćenje organizma je proljeće kada tijelo prirodno teži rješavanju viškova. To nije zeleno svjetlo za drastične dijete ili gladovanje, već za poticanje organizma zdravom hranom.

 

 

S dolaskom proljeća vrijeme je za promjenu prehrane. Nastavimo li jesti na isti način kao i zimi, osjetit ćemo težinu, umor i pad energije. Sve su to poruke organizma da nešto treba mijenjati.

“Treba samo blago potaknuti prirodnu tendenciju organizma uvodeći kvalitetne namirnice”, kaže Jadranka Boban Pejić, koja je u kuharici “Proljeće” sabrala svoje omiljene proljetne recepte iz dvadestogodišnjeg kulinarskog i savjetodavnog rada.

Osnovne značajke proljetne prehrane

Prehrana treba postati laganija, s manje masnoća, slanih začina i “teških” sastojaka. Ječam je idealna proljetna namirnica jer blago čisti organizam, a u kuhanju se može kombinirati sa smeđom rižom i drugim žitaricama.

Juhe postaju laganije, manje začinjene, rjeđe te mogu sadržavati malo octa ili limunovog soka kako bi potaknule lagano čišćenje i osvježavanje cijelog organizma. Potrebno nam je nešto više tekućine nego zimi, pa kvalitetni čajevi i, naravno, voda, ne smiju biti zaboravljeni.

juha

Od mahunarki, leća je zvijezda proljeća. Zelena, smeđa ili neka druga. Idealna je za juhe, variva i priloge. Tofu i tempeh se dolaskom proljeća također češće jedu jer se jednostavno kombiniraju s povrćem te brzo pripremaju. Povrće s dolaskom proljeća valja maksimalno iskoristiti. Treba paziti da njegovu slatkoću i hrskavost ne uništimo dugim kuhanjem. Šareni tanjur povrća je jedno od pravila proljetne prehrane.

Zeleno je boja proljeća. Stoga neka na vašem tanjuru svaki dan najmanje jednom bude nešto zeleno lisnato. Bogatstvo klorofila i minerala nahranit će organizam, a ujedno obaviti blagu i neophodnu detoksikaciju. Fermentirane namirnice poput misa i sojinog umaka (tamari li shoyu) također čiste organizam, posebno od masnoća koje su se nakupile zimi.

Posebnu pažnju posvetite kvaliteti ulja koje koristite u prehrani. Dolaskom proljeća, jetra i žučni mjehur su posebno osjetljivi, pa koristite samo kvalitetna hladno prešana ulja. Za proljeće je najbolje maslinovo ulje, ali nemojte pretjerivati s količinom. Za pirjanje je dovoljna žlica ili dvije. Izbjegavajte rafinirane proizvode, posebno kombinaciju šećera i bijelog brašna – i osjećat ćete se puno bolje.

Zeleno, što volim zeleno 

Zeleno je proljetna superhrana. Brokula, raštika, čimulice, mladi kupus, blitva, špinat, sve je to povrće bogato s beta karotenom, folnom kiselinom, vitaminom C, kalcijem i željezom koje ne može zamijeniti nijedan vitaminski preparat. Zeleno lisnato povrće ne sadrži masnoću, bogato je vlaknima neophodnom za probavu i velikim bogatstvom – klorofilom. Klorofil je snažni antioksidans koji oplemenjuje krv te pomaže obnavljanju crvenih krvnih zrnaca i hemoglobina.

povrće

Pri kuhanju zelenog lisnatog povrća uvijek treba prvo zakuhati vodu (dovoljno da visina vode u posudi bude 3 do 4 centimetra) pa tek onda staviti povrće. Zeleno lisnato povrće kuha se od dvadesetak sekundi do najviše 3 do 4 minute.

Najbolji pokazatelj je boja: jarko zelena boja znak je da je namirnica dobro kuhana i da još uvijek sadrži hranjive sastojke, dok maslinasto zelena boja upućuje na prekuhano povrće i izgubljene vrijedne hranjive sastojke. S ranim proljećem na našim se tržnicama pojavi divlje zelje ili mišanca (možete je i sami skupljati u prirodi) koja je nevjerojatno bogata hranjivim sastojcima, a lako se kombinira s mnogim jelima.

Gastro savjet

Leća sa seitanom i divljim zeljem

Potrebni sastojci: 2 šalice kuhane leće,  250 grama divljeg zelja/mišance ili bilo kojeg gorkastog zelenog lisnatog povrća, 2 češnja češnjaka pola šalice sjeckanog mladog luka , 200 grama seitana, pola šalice brašna, suncokretovo ulje za prženje i dvije žlice maslinovog ulja.

Narežite seitan na kockice, uvaljajte u brašno, pa popržite na suncokretovom ulju da porumeni i da se uhvati korica. Neka se ocijedi na papirnatom ubrusu. Sitno narežite zeleno povrće. Na maslinovom ulje propirjajte luk i češnjak, pa dodajte zeleno lisnato povrće. Miješajte na ulju prevrćući, pa dodajte dvije žlice vode da se razvije para.

Nakon 3 do 4 minute dodajte preko povrća kuhanu leću, prženi seitan i još dvije žlice vode. Poklopite i ostavite na laganoj vatri još 4 do 5 minuta. Sve promiješajte.

Napomena: Seitan ovom jelu daje slani okus te služi kao dodatni začin. No, ako seitan nije dovoljno slan, treba ga marinirati prije prženja s malo umaka od soje. Ovo jelo je vrlo ukusno i s kuhanim grahom ili slanutkom. 

3.3.2011.

Slični članci