Bojanje pisanica prirodnim bojama

Donosimo vam nekoliko korisnih savjeta kako obojiti uskršnja jaja.

 

 

 

Boje s kojima su u prošlosti bojali pisanice, različite su od onih danas. Uskršnja jaja bojimo uglavnom s industrijskim bojama. U prošlosti su za bojanje pisanica koristili boje koje su pronašli u svojoj okolini. To su bile najčešće biljke, povrće i neke vrste drveća (trešnja, hrast…) piše ringeraja.hr.

Ako jaja još niste bojali na taj način, sada je pravo vrijeme da ovu godinu i vi pokušate jaja obojati s prirodnim bojama. Takva izrada pisanica može biti zanimljiva i za najmlađe, koji mogu upoznati nove mogućnosti korištenja materijala, začina i povrća.

Najčešće korišteni materijali su: ljuska od luka, cikla, crveni kupus, crveni korijen, špinat, crvena paprika, začin kurkuma, šafran, čaj od šipka, zeleni čaj, kava, borovnice pa čak i vino.

ŽUTA: Kurkuma i crveni korijen obojaju jaja u žuto. Intenzivnost boje postignemo ako koristimo oba materijala od jednom. Trebaju nam 3 žlice kurkume u prahu i 3 žlice naribanog crvenog korijena. Kuhamo ih 30 minuta i ohladimo, poslije procijedimo. U ohlađenu tekućinu stavimo još vruća kuhana jaja te ih ostavimo u vodi od 30 minuta do 1 sata. Kurkumu možemo nadomjestiti i sa šafranom. Šafran i crveni korijen ostavimo da odstoje 4 sata i tek onda kuhamo pola sata.

CRVENA: Crvenu boju možemo dobiti iz cikle. Boju pripremimo sa 3 čaše cikle i 1 l vode kojoj dodamo 1 žlicu bijelog octa. U boji na slaboj vatri kuhamo jaja 15 min te ih nakon toga ostavimo u njoj. Intenzivnost boje je ovisna o vremenu namakanja jaja u tekućini.

Žarko crvenu boju možemo postići sa sokom od malina ili s crnim vinom. Jaja kuhamo u tekućini 15 minuta te ih ostavimo da se ohlade u njoj. Kada koristimo vino na ljusci jajeta se oblikuju sitni kristalčići.

OKER: Crvenu-smeđu boju možemo dobiti od ljuski luka, 2-3 ruke ljuski stavimo u 1 l vode. Pri bojanju s lukom možemo dobiti različite nijanse boja. Jaja koja smo stavili u hladnu vodu zajedno s ljuskama će biti više zlatne odnosno žute nijanse. Ukoliko jaja u tekućini s ljuskama ostavimo na duže vrijeme dobit ćemo crvenu-smeđu boju. Kod bojanja s lukom možemo za ukras koristiti različite listove ili cvijetove.

LJUBIČASTA: Skuhamo jaki čaj od borovnica. U njemu na malom plamenu kuhamo jaja 15 minuta. Jaja ostavimo u tekućini dok ne postignu nijansu koju želimo.

PLAVA: Crveni kupus nasijeckamo na sitno i na njega stavimo toliko vode da ga pokrijemo. Kuhamo 30 minuta. Onda ga ostavimo da odstoji jedan dan, te ga procijedimo. U hladnu boju stavimo kuhana jaja te ih ostavimo 30 minuta. Boja iz kupusa je crvena, ali jaja će obojati plavo.

ZELENA: Nasijeckamo špinat (može i smrznuti) te dolijemo toliko vode da ga pokrije. Ostavimo da odstoji 4 sata. Nakon toga špinat kuhamo 30 minuta i ostavimo da se ohladi. U ohlađenoj boji jaja namočimo za pola sata. Špinat možemo zamijeniti i s koprivama.

SMEĐE-ZELENA: 30-50 g metvice ili pravog čaja pomiješamo s 1 l vode i 2 žlice octa i kuhamo pola sata. Možemo dodati i listove od oraha. Boju ohladimo i u njoj obojimo kuhana jaja do željene nijanse. Što su duže jaja u boji to intenzivnija je njihova boja.

Kod pripreme boje nijansa će ovisiti o količini biljaka, suhih ili svježih. Intezivnija boja se dobija od svježih biljaka. U svaku otopinu stavite žlicu octa, a za jače bojanje jaja mogu i prenoćiti u otopini. Ako želite pastelnije boje, birajte bijela jaja i povećajte količinu vode u otopini.

Cvjetne obrise dobit ćete ako na jaje prije kuhanja uz pomoć stare čarape zategnete cvijet ili listić peršina, koromača i slično.

Nakon bojanja i ukrašavanja jaja premažite uljem ili slaninom da dobiju lijep sjaj. Ne ustručavajte se isprobati i nešto novo, pustite mašti na volju i uživajte u tradicionalnom uskršnjem bojanju i ukrašavanju jaja.

 

 

Slični članci