Božić u Europi

Zavirite zajedno s nama u jelovnike i na svečane stolove u četiri europske zemlje. Možda usvojite i neku ideju. Pokoji novitet nikad ne škodi, a još ako je ukusan kao ovi niže navedeni – svi će ga prigrliti bez imalo razmišljanja. Jednostavno će zagristi…

 

 

Smisao božićnog obroka u svim je zemljama isti – pružiti obitelji i prijateljima priliku da provedu vrijeme zajedno, da se druže i usto dakako pojedu nešto što nemaju priliku vidjeti baš svaki dan. Ono po čemu se pak Božić razlikuje od zemlje do zemlje je način na koji se postiže to veselje oko stola. To je sasvim razumljivo – i u našoj se tako maloj zemlji običaji razlikuju od regije do regije, pa kako se ne bi razlikovali i u raznim zemljama svijeta.

Ovom smo prilikom preuzeli ulogu turističkog gastonomskog vodiča. Pokazat ćemo vam skrovite kutke zanimljive europske gastronomije i nadamo se, potaknuti vas na pokoji eksperiment. Vežite se, polijećemo!:o)

Postaja br.1 : Njemačka

Gluehwein – To je vrlo popularna vrsta alkoholnog pića za vrijeme blagdana u Njemačkoj. Gluehwein je toplo crno vino koje se poslužuje na sajmovima.
Lebkuchen – To je tradicionalni kolač s aromom đumbira koji je obično prekriven čokoladom. Ima ih raznih oblika i veličina, mogu biti ukrašeni ili ne, a najpoznatiji ćete Lebkuchen pronaći u Nurnbergu.
Maronen – Što bi drugo bili doli kesteni! Kao i na našim ulicama, i u Njemačkoj ih se može pronaći na popularnim božićnim sajmovima. Pucketaju na vatri i mame vas svojim mirisom – prirodno je često i najbolje…
Božićna guska – Ovo se jelo sastoji od nadjevene guske (zamislite, nije svugdje purica «in»!), valjušaka od krumpira, kupusa i umaka na bazi crnog vina. Ne postoji neka specifična tehnika za pripremu ovog jela, ali ova se kombinacija smatra jednim od najtradicionalnijih božićnih jela u Njemačkoj.
Weihnachtsstollen – Vrsta slatkog kruha u kojem možete pronaći marcipan, grožđice, kandirano voće i brojne druge sastojke. Za vrijeme božićnih praznika ovaj se slatki kruh može kupiti u svim supermarketima.

Weihnachtsstollen

Karamelizirane jabuke – Jako su popularne u Njemačkoj, ali vole ih i u Americi i brojnim drugim zemljama. Uglavnom se prodaju na sajmovima.

Postaja br. 2: Italija

O Talijanima postoji stereotip da vole pretjerivati, ali budući da sve nacije pomalo pretjeruju u božićno vrijeme, nećemo im njihov raskošni stol uzeti za zlo. Dapače! Ono što je naročito zanimljivo kad su talijanska blagovanja u pitanju je tzv. Vigilia Napoletana – obrok koji se jede na Badnju večer i koji se sastoji od sedam ili više vrsta ribe, ovisno o regiji. Na sam se Božić jedu nebrojeni specijaliteti, a tu su navedeni najpopularniji:

Baccala – zasoljeni sušeni bakalar koji se rijetko jede, osim ako se ne radi o nekoj iznimnoj prigodi.
Caponata di pesce – salata od ribe kojoj je glavna zadaća da nadopuni glavno jelo za koje se često pripremi purica ili kopun.
Tjestenina – konzumira se iza predjela (antipasto), a prije glavnog jela. Kakav bi to talijanski obrok bio bez nje? Za ovako svečane prilike često se zapeče u pećnici.
Slatki kruhovi – Ima raznih vrsta, a koja će se pripremiti ovisi o talijanskoj regiji u kojoj se nalazite. Najpoznatiji je možda panettone – veliki zlaćani slatki kruh kojem se često dodaju grožđice ili neko drugo kandirano voće. Panforte je poslastica koja nam dolazi iz Siene, dok se pandolceom slade u Genovi.

panettone

Biscotti – karakteristični talijanski keksići koji su diljem svijeta postali toliko popularni da o njima i ne razmišljamo kao o blagdanskom jelu. Kombinacije u koje biscotti ulaze uistinu su brojne tako da si slobodno možete dopustiti da se poigrate baš s onim orašastim plodovima i začinima koje volite.

Postaja br. 3: Ujedinjeno Kraljevstvo

U našim se krajevima Britance ne smatra naročitim gurmanima, ali kad je božićni stol u pitanju, i oni svog konja za trku imaju. Možda čak i više njih.

Mince pie – Kad se ove minijaturne košarice punjene kandiranim voćem počnu pojavljivati u slastičarnicama u Britaniji, zna se da Božić samo što nije stigao. Postoji čak i mišljenje da jedna košarica na dan ovog prhkog tijesta punjenog svim mogućim aromama nosi sreću pa mnogi gricnu po jednu «da se nađe».
Purica – obično je nadjevena i to nadjevom od kruha i iznutrica kojima se dodaje ni više ni manje nego voće. Suhe šljive i jabuke tako se neće isticati u desertu već u glavnom jelu.
Christmas pudding – E, to je prava božićna kalorijska bomba! Orasi, bademi, dvije vrste grožđica, brusnice, kandirano voće, dosta začina i malo brandyja ono su što ovaj kolač čini uistinu spektakularnim. Zbog viskokog udjela alkohola često ga se flambira pred gostima, a poslužuje ga se s custardom, kremom na bazi jaja.

http://s2.zest.co.uk/uploads/images/medium/1255.jpg

Postaja br. 4: Francuska

Neće ni Francuzi, naravno, propustiti priliku da za Božić pojedu nešto malo više i ukusnije od prosječnog ručka. Evo, dakle, što se može naći na francuskoj trpezi:

Foie gras – to se jelo od jetrica konzumira u svim svečanijim prilikama, pa nimalo ne čud što se jede i na Božić.
• Predjelo može umjesto foie grasa uključivati školjke ili dimljenog lososa.
Guska ili purica? Ovisi o regiji. U Alsaceu će vas npr. ponuditi guskom dok će u Burgundiji purica punjena kestenima biti zvijezda dana.
Buche de Noël – to je rolada punjena kremom na bazi maslaca koja nalikuje cjepanici. Čokoladna se glazura «nabora» vilicom tako da se dobije dojam kore drveta, a često se po njoj stavljaju i mali ukrasi koji pridonose dojmu.

Buche de Noël

Za koju god od ovih varijanti se odlučite, želimo vam da je podijelite s vašim najmilijima u dobru i veselu raspoloženju.

Slični članci