Kako znati je li hrana svježa?

Voće i mliječni proizvodi mogu se pokvariti i u hladnjaku…

 

 

 

 

 

Na visokim temperaturama bakterije u hrani se brzo razvijaju i veoma je važno obratiti pažnju na to koliko su namirnice svježe. Voće i mliječni proizvodi i u hladnjaki se mogu pokvariti, a najveća opasnost prijeti od salmonele u mesu i jajima.

Važno je uvijek kupovati sezonsko voće. Ne samo da je zdravije, već je i mnogo ukusnije. Ne pretjerujte s količinom, kupujte manje, ali češće kako biste ga konzumirali u besprijekorno svježem stanju. Prije nego što voće odložite u hladnjak, prekontrolirajte ima li pokvarenih ili oštećenih plodova i odmah ih bacite. Potrudite se da jabuke uvijek držite dalje od ostalih namirnica, jer ako su blizu, kiselina u njima uzrokuje truljenje.

* Povrće je izdržljivije od voća, ali i ono teško podnosi tople dane. Zeleniš je posebno ugrožen kada je sparno. Zato bi špinat, blitvu, brokulu, grašak, zelenu salatu i začinske biljke trebalo upotrijebiti što prije.

* Svježu ribu prepoznat ćete po sedefastoj nijansi, vlažnoj koži, bistrom oku i tvrdom stomaku. Najbolje je u ljetnim mjesecima kupovati direktno od ribolovaca ili zaleđenu.

* Meso je čest uzročnik zdravstevnih tegoba u ljetnim mjesecima, stoga izbegavajte roštilj, a svježe meso kupujte na prometnim mjestima. Osim boje, obratite pažnju i na njegov miris.

* Kroz poroznu ljusku jajeta bakterije lako prodiru, zato ih kupujte u prodavnici i uvijek obraćajte pažnju na datum koji se nalazi na pakovanju. Kada razbijete jaje, pomirišite žumance. Ukoliko ima neprijatnu aromu, odmah ga bacite.

* Mliječni proizvodi također mogu biti opasni i ukoliko stoje izvan hladnjaka kvare se čak i kada su neotvoreni. Osim toga, načeto mlijeko ili pavlaka u hladnjaku ostaje svježa samo nekoliko dana tijekom ljeta, dok preko zime može mnogo duže izdržati. Kiseo ukus je siguran znak da mliječni proizvodi više nisu ispravni.

 

Slični članci