Prehrana tijekom prvog tromjesječja trudnoće

Preskakanje obroka i gladovanje je strogo zabranjeno… Prehrana tijekom prvog tromjesečja mora biti raznolika, temeljiti se na cjelovitim žitaricama, voću, povrću i kvalitetnim izvorima bjelančevina i masti. Ukoliko imate probleme s mučninom, žgaravicom i zatvorom, pročitajte kojim namirnicama ih možete spriječiti.

 

 

 

Za plod je prvo tromjesečje kritični period budući da je to vrijeme implantacije, razvoja organa i brzog rasta. Upravo je u tom periodu pravilna prehrana posebno važna, a za trudnice koje muče (jutarnje) mučnine, planiranje prehrane može predstavljati pravi izazov. Porast tjelesne mase u tom je razdoblju najčešće neprimjetan ili se dobiva pola kilograma mjesečno.

Prehrana tijekom prvog tromjesečja mora biti raznolika, temeljiti se na cjelovitim žitaricama, voću, povrću i kvalitetnim izvorima bjelančevina i masti. Gladovanje je strogo zabranjeno, a doručak se ne smije izostavljati.

Također, vrlo je važno svakodnevnu prehranu nadopuniti dodatkom folne kiseline i multivitaminskim pripravkom dizajniranim za trudnice. Energetski unos nije potrebno povisivati tijekom prvog tromjesečja trudnoće, a tijekom drugog i trećeg tromjesečja obično se preporučuje dodatnih 300 kcal.

Promjene u tijelu

U prvoj polovici trudnoće, dok je fetus još razmjerno mali, u tijelu trudnice događaju se brojne promjene koje vode ka pohrani masnih zaliha i nutrijenata. Te zalihe stvaraju se rano kako bi bile dostupne za potporu rastu fetusa kasnije. Izravna posljedica te pojave javlja se u mnogih trudnica – mnoge imaju osjećaj da se debljaju, a ne da su trudne.

Kako trudnoća napreduje, većina žena prestaje pohranjivati masne zalihe i troši ih za podršku rasta fetusa. Imajte na umu da je gomilanje masnih naslaga na bedrima, dojkama i trupu iznenadilo mnoge žene, međutim, tu pojavu treba prihvatiti kao programirani fenomen svojstven prvoj polovici trudnoće.

Promjene apetita

Većina trudnica suoči se s pojačanim apetitom i povećanim unosom hrane ranije nego što su očekivale. Naime, žene su biološki programirane da stvaraju zalihe unaprijed. U nekih trudnica povećanje tjelesne mase može biti veće od očekivanog i stoga što pokušavaju jelom otkloniti osjećaj mučnine.

Porast tjelesne mase u ranoj trudnoći nerijetko izaziva zabrinutost i mnogima se čini da će ”dobiti tonu ako nastave toliko jesti”. Najčešće je ta bojazan nepotrebna, jer se pojačani apetit javlja i nestaje tijekom trudnoće. Možda ćete jedan tjedan osjećati vučju glad, a već sljedeći tjedan izgubiti interes za hranom.

Autor:
dr.sc. Darija Vranešić Bender

 

Slični članci