Prehrana u drugom tromjesečju trudnoće

Jedite voće, povrće, nemasno meso i mliječne proizvode.

 

 

 

 

 

Nakon što ste uspješno prebrodili prvih dvanaest tjedana trudnoće, ulaskom u drugo tromjesečje primjetit ćete da nešto nedostaje. Nema više iritantnog osjećaja blage mučnine koji vas je mučio i otežavao odabir i konzumaciju hrane. Konačno možete početi uživati u hrani bez straha od mučnine, povraćanja, žgaravice i ostalih tegoba koje prate ranu trudnoću.

Mnoge će se žene složiti kako je drugo tromjesečje najugodniji dio trudnoće. Maternica još uvijek nije toliko povećana da uzrokuje simptome koji se javljaju u trećem tromjesečju – poput podizanja želuca i posljedične žgaravice i još uvijek nema osjećaja tromosti. Također, konačno nestaje osjećaj umora, što mnoge trudnice potiče na aktivnost i uživanje u trudnoći.

Intenzivni okusi i mirisi ponovno na jelovniku

U prehrambenom smislu drugo tromjesečje je također u znaku uživanja i slobode. Konačno više ne morate izbjegavati jutarnju kavu i sok od naranče – napitke koji vrlo često uzrokuju mučninu i žgaravicu u ranoj trudnoći. Također, bolje će vam prijati jela s intenzivnim okusima, mirisima te začinjena i jela s višim udjelom masti.

Međutim, još uvijek se preporučuje da unos hrane rasporedite na više manjih obroka tijekom dana. Pretjerivanje s unosom energije i posebice pretjerivanje sa šećerom i jelima s visokim glikemijskim indeksom nije poželjno, jer je drugo tromjesečje kritičan period tijekom kojeg se javlja opasnost od razvoja gestacijskog dijabetesa.

Radi se o privremenom obliku dijabetesa koji se može javiti u trudnoći i zahvaća 3-5% trudnica. To je stanje koje nastaje kada zbog trudnoće organizam trudnice nije u mogućnosti proizvoditi i trošiti inzulin koji mu je potreban.

Mnogi ginekolozi preporučuju trudnicama da naprave test oralne tolerancije glukoze (OGTT) kako bi se utvrdio rizik gestacijskog dijebetesa.

Autor:
dr.sc. Darija Vranešić Bender

 

Slični članci